Plugins - Akismet - en to fr translation catalogue (266 entries)

note: translators: The placeholder is a URL for checking pending comments.
en: Would you like to <a href="%s">scan pending comments for spam</a>?
fr: Souhaitez-vous <a href="%s">analyser les commentaires en attente pour détecter les indésirables</a> ?

en: MCP (Model Context Protocol) allows AI assistants to access Akismet statistics and spam checking features.
fr: MCP (Protocole de contexte de modèle) permet aux assistants IA d’accéder aux statistiques Akismet et aux fonctionnalités de contrôle du contenu indésirable.

en:  clients to access Akismet data and functionality
fr:  à accéder aux données et fonctionnalités Akismet

en: Model Context Protocol
fr: Protocole de contexte de modèle

en: Allow
fr: Autoriser les clients

en: Tool access
fr: Accès aux outils

en: Copy API key
fr: Copier la clé API

en: View detailed stats
fr: Afficher des statistiques détaillées

en: If true, allow MCP clients to access Akismet data and functionality.
fr: Si la valeur est définie sur true (vrai), les clients MCP peuvent accéder aux données et aux fonctionnalités Akismet.

en: API key for Akismet.
fr: Clé API pour Akismet.

en: Akismet API Key
fr: Clé pour l&rsquo;API Akismet

en: Protect your site from spam.
fr: Protégez votre site contre les commentaires indésirables.

en: Abilities for spam protection and comment moderation with Akismet.
fr: Possibilité de protection contre les indésirables et de modération des commentaires avec Akismet.

en: Failed to retrieve stats from Akismet API.
fr: Échec de la récupération des statistiques depuis l’API Akismet.

en: Error message if the operation could not be completed.
fr: Message d’erreur en cas d’échec de l’opération.

en: The time interval for these stats.
fr: Intervalle de temps pour ces statistiques.

en: Date for this period.
fr: Date pour cette période.

en: Number of legitimate comments incorrectly marked as spam in this period.
fr: Nombre de commentaires légitimes marqués à tort comme indésirables sur cette période.

en: Number of spam comments that were missed in this period.
fr: Nombre de commentaires indésirables manqués sur cette période.

en: Total number of legitimate comments approved in this period.
fr: Nombre total de commentaires légitimes approuvés sur cette période.

en: Total number of spam comments blocked in this period.
fr: Nombre total de commentaires indésirables bloqués sur cette période.

en: Monthly breakdown of statistics.
fr: Ventilation mensuelle des statistiques.

en: Estimated time saved by Akismet blocking spam, in seconds.
fr: Gain estimé en secondes grâce au blocage du contenu indésirable par Akismet.

en: Accuracy percentage of spam detection.
fr: Pourcentage de précision de la détection du contenu indésirable.

en: Number of legitimate comments incorrectly marked as spam.
fr: Nombre de commentaires légitimes marqués à tort comme indésirables.

en: Number of spam comments that were missed.
fr: Nombre de commentaires indésirables manqués.

en: Total number of legitimate comments approved.
fr: Nombre total de commentaires légitimes approuvés.

en: Total number of spam comments blocked.
fr: Nombre total de commentaires indésirables bloqués.

en: Whether the stats were successfully retrieved.
fr: Si les statistiques ont bien été récupérées.

en: The time interval for stats. Options: "6-months", "all", or "60-days".
fr: L’intervalle de temps pour les statistiques. Options : « 6 mois », « Tous » ou « 60 jours ».

en: Retrieves Akismet spam protection statistics including spam blocked count, accuracy percentage, and other key metrics.
fr: Récupère les statistiques de protection contre le contenu indésirable d’Akismet, notamment le nombre de commentaires indésirables bloqués, le pourcentage de précision et d’autres mesures clés.

en: Get Akismet statistics
fr: Obtenir les statistiques Akismet

en: Failed to check comment with Akismet API.
fr: Échec de la vérification du commentaire avec l’API Akismet.

en: Debug information to help troubleshoot issues.
fr: Informations de débogage pour faciliter la résolution des problèmes.

en: Error message if the check could not be completed.
fr: Message d’erreur si la vérification n’a pas pu être effectuée.

en: Unique identifier for this check, used for webhooks and updates.
fr: Identifiant unique pour cette vérification, utilisé pour les crochets Web et les mises à jour.

en: Optional recommendation from Akismet (e.g., "discard" for obvious spam).
fr: Recommandation facultative d’Akismet (par exemple « supprimer » pour le contenu indésirable évident).

en: Whether the comment is identified as spam.
fr: Si le commentaire est identifié comme indésirable ou non.

en: Whether the check was successfully performed.
fr: Si la vérification a bien été effectuée ou non.

en: The user role of the comment author if logged in.
fr: Le rôle utilisateur de l’auteur du commentaire s’il est connecté.

en: The HTTP_REFERER header.
fr: En-tête HTTP_REFERER.

en: User agent string of the web browser submitting the comment.
fr: Chaîne d’agent utilisateur du navigateur Web qui envoie le commentaire.

en: IP address of the commenter.
fr: Adresse IP de la personne ayant commenté

en: The permanent link to the post or page.
fr: Le lien permanent vers l’article ou la page.

en: The ID of the post the comment is being submitted to.
fr: L’ID de l’article sur lequel le commentaire est envoyé.

en: The comment type (e.g., "comment", "trackback", "pingback").
fr: Le type de commentaire (par exemple, « commentaire », « rétrolien », « ping »).

en: The comment content/text.
fr: Le contenu/texte du commentaire.

en: URL/website of the comment author.
fr: URL/site Web de l’auteur du commentaire.

en: Email address of the comment author.
fr: Adresse e-mail de l’auteur du commentaire.

en: Name of the comment author.
fr: Nom de l’auteur du commentaire.

en: Checks a comment against the Akismet spam filter to determine if it is spam or legitimate content.
fr: Vérifie un commentaire par rapport au filtre de contenu indésirable Akismet pour déterminer s’il s’agit d’un contenu indésirable ou légitime.

en: Check comment for spam
fr: Vérifier si le commentaire est un contenu indésirable

en: Increase your limit
fr: Augmenter votre limite

note: translators: The placeholder is the name of an Akismet subscription plan, like "Akismet Pro" or "Akismet Business" .
en: Add an %s subscription
fr: Ajouter un abonnement %s

en: Your Akismet usage has been over your plan&#8217;s limit for two consecutive months. Next month, we will restrict your account after you reach the limit. Increase your limit to make sure your site stays protected from spam.
fr: Votre utilisation d’Akismet a dépassé la limite de votre plan pendant deux mois consécutifs. Le mois prochain, nous restreindrons votre compte une fois que vous aurez atteint la limite. Augmentez votre limite pour vous assurer que votre site reste protégé contre les indésirables.

note: translators: The placeholder is a URL to the Akismet contact form.
en: Please enter a new key or <a class="akismet-external-link" href="%s" target="_blank">contact Akismet support</a>
fr: Veuillez saisir une nouvelle clé ou <a class="akismet-external-link" href="%s" target="_blank">contacter l’assistance Akismet</a>

en: Once you've chosen a plan, return here to complete your setup.
fr: Une fois que vous avez choisi un plan, revenez ici pour terminer votre configuration.

note: translators: the placeholder is the URL to the Akismet pricing page.
en: Please <a class="akismet-external-link" href="%s" target="_blank">choose a free or paid plan</a> so Akismet can protect your site from spam.
fr: Veuillez <a class="akismet-external-link" href="%s" target="_blank">choisir un plan gratuit ou payant</a> afin qu’Akismet puisse protéger votre site contre les indésirables.

note: translators: the placeholder is a clickable URL to the Akismet account upgrade page.
en: You can help us fight spam and upgrade your account by <a class="akismet-external-link" href="%s" target="_blank">contributing a token amount</a>
fr: Vous pouvez nous aider à combattre les messages indésirables et passer à un compte supérieur <a class="akismet-external-link" href="%s" target="_blank">pour un montant symbolique</a>

note: translators: The placeholder is a URL. translators: The placeholder is a URL to the Akismet contact form.
en: Please contact <a class="akismet-external-link" href="%s" target="_blank">Akismet support</a> for assistance.
fr: Veuillez contacter <a class="akismet-external-link" href="%s" target="_blank">l’assistance Akismet</a> pour obtenir de l’aide.

note: translators: The placeholder is a URL.
en: Please visit <a class="akismet-external-link" href="%s" target="_blank">Akismet.com</a> to purchase a new subscription.
fr: Rendez-vous sur <a class="akismet-external-link" href="%s" target="_blank">Akismet.com</a> pour souscrire un nouvel abonnement.

note: translators: The placeholder is a URL.
en: Please contact your web host or firewall administrator and give them <a class="akismet-external-link" href="%s" target="_blank">this information about Akismet&#8217;s system requirements</a>
fr: Veuillez contacter votre hébergeur Web ou l’administrateur de votre pare-feu et lui fournir <a class="akismet-external-link" href="%s" target="_blank">ces informations sur la configuration système requise d’Akismet</a>

en: Your web host or server administrator has disabled PHP&#8217;s <code>gethostbynamel</code> function.
fr: Votre hébergeur Web ou administrateur de serveur a désactivé la fonction <code>gethostbynamel</code> de PHP.

note: translators: the placeholder is a clickable URL that leads to more information regarding an error code.
en: For more information, see the <a class="akismet-external-link" href="%s">error documentation on akismet.com</a>
fr: Pour plus d’informations, consultez la <a class="akismet-external-link" href="%s">documentation sur les erreurs sur akismet.com</a>

note: translators: The placeholder is a URL to the contact form.
en: If you believe your site should not be classified as commercial, <a class="akismet-external-link" href="%s">please get in touch</a>
fr: Si vous pensez que votre site ne doit pas être classé comme commercial, <a class="akismet-external-link" href="%s">veuillez nous contacter</a>

note: translators: The placeholder is a URL.
en: Your current subscription is for <a class="akismet-external-link" href="%s">personal, non-commercial use</a>. Please upgrade your plan to continue using Akismet.
fr: Votre abonnement actuel correspond à <a class="akismet-external-link" href="%s">un usage personnel, non commercial</a>. Veuillez mettre à niveau votre plan pour continuer à utiliser Akismet.

en: Akismet provisionally cleared this comment.
fr: Akismet a provisoirement validé ce commentaire

en: Error getting compatible plugins.
fr: Erreur lors de l’obtention des extensions compatibles.

en: Upgrade plan
fr: Changer de plan

en: We detected commercial activity on your site
fr: Nous avons détecté une activité commerciale sur votre site

en: Almost done! Configure Akismet and say goodbye to spam
fr: Vous y êtes presque ! Configurez Akismet et dites adieu aux indésirables

en: This comment was not sent to Akismet when it was submitted because it was caught by the comment disallowed list.
fr: Ce commentaire n’a pas été transmis à Akismet lors de son envoi car il a été attrapé par la liste commentaire interdit.

en: This comment was not sent to Akismet when it was submitted because it was caught by something else.
fr: Ce commentaire n’a pas été transmis à Akismet lors de son envoi car il a été attrapé par autre chose.

en: Multiple comments matched request.
fr: Plusieurs commentaires correspondent à la requête.

en: Could not find matching comment.
fr: Impossible de trouver un commentaire correspondant.

en: The 'comments' parameter must be an array.
fr: Le paramètre « commentaires » doit être un tableau.

en: Akismet cleared this comment during a recheck. It did not update the comment status because it had already been modified by another user or plugin.
fr: Akismet a revérifié et validé ce commentaire. Il n’a pas mis à jour l’état du commentaire car celui-ci avait déjà été mis à jour par un autre utilisateur ou une autre extension.

en: Akismet determined this comment was spam during a recheck. It did not update the comment status because it had already been modified by another user or plugin.
fr: Akismet a revérifié et déterminé que ce commentaire était indésirable. Il n’a pas mis à jour l’état du commentaire car celui-ci avait déjà été mis à jour par un autre utilisateur ou une autre extension.

en: Akismet cleared this comment and updated its status via webhook.
fr: Akismet a validé ce commentaire et mis à jour son état via webhook.

en: Akismet caught this comment as spam and updated its status via webhook.
fr: Akismet a identifié ce commentaire comme indésirable et mis à jour son état via webhook.

en: Akismet is now protecting your site from spam.
fr: Akismet protège maintenant votre site contre les indésirables.

en: Account overview
fr: Aperçu du compte

note: translators: %1$s: spam folder link, %2$d: delete interval in days
en: Spam in the %1$s older than %2$d day is deleted automatically. | Spam in the %1$s older than %2$d days is deleted automatically.
fr[0]: Les indésirables situés dans %1$s datant de plus de %2$d jour sont automatiquement supprimés.
fr[1]: Les indésirables situés dans %1$s datant de plus de %2$d jours sont automatiquement supprimés.

en: spam folder
fr: dossier indésirables

en: Akismet detailed stats
fr: Statistiques détaillées Akismet

en: Back to settings
fr: Retour aux réglages

en: Subscription type
fr: Type d’abonnement

en: To help your site with transparency under privacy laws like the GDPR, Akismet can display a notice to your users under your comment forms.
fr: Pour que votre site soit plus transparent à l’égard des lois sur la confidentialité comme le RGPD, Akismet permet d’afficher un message sous les formulaires de commentaire à l’intention de vos utilisateurs.

en: Spam filtering
fr: Filtrage du spam

en: API key
fr: Clé de l’API

en: Akismet stats
fr: Statistiques Akismet

note: Author of the plugin
en: Automattic - Anti-spam Team
fr: Automattic - Équipe Anti-spam

en: WP-Cron has been disabled using the DISABLE_WP_CRON constant. Comment rechecks may not work properly.
fr: WP-Cron a été désactivé avec la constante DISABLE_WP_CRON. Les revérifications de commentaires peuvent ne pas fonctionner correctement.

en: (opens in a new tab)
fr: (s’ouvre dans un nouvel onglet)

note: translators: The placeholder is the name of a subscription level, like "Akismet Business" or "Akismet Enterprise" .
en: Upgrade to %s
fr: Mettre à jour vers %s

note: translators: The first placeholder is a date, the second is a (formatted) number, the third is another formatted number.
en: Since %1$s, your account made %2$s API calls, compared to your plan&#8217;s limit of %3$s.
fr: Depuis le %1$s, votre compte a fait %2$s appels sur notre API. Votre offre &#8217;s à une limite de %3$s.

en: Your Akismet usage has been over your plan&#8217;s limit for three consecutive months. We have restricted your account for the rest of the month. Increase your limit to make sure your site stays protected from spam.
fr: Votre utilisation d’Akismet a dépassé la limite pendant trois mois consécutifs. Nous avons restreint votre compte pour le reste du mois. Augmentez votre limite pour vous assurer que votre site reste protégé contre les indésirables.

en: Your Akismet usage is nearing your plan&#8217;s limit for the third consecutive month. We will restrict your account after you reach the limit. Increase your limit to make sure your site stays protected from spam.
fr: Votre utilisation d’Akismet approche de la limite de votre offre pour le troisième mois consécutif. Nous restreindrons votre compte une fois que vous aurez atteint la limite. Augmentez votre limite pour vous assurer que votre site reste protégé contre les indésirables.

en: Your account has been restricted
fr: Votre compte a été restreint

en: Your Akismet account usage is approaching your plan&#8217;s limit
fr: L’utilisation de votre compte Akismet approche de la limite de votre offre.

en: Your Akismet account usage is over your plan&#8217;s limit
fr: L’utilisation de votre compte Akismet dépasse la limite de votre offre.

en: Your API key is no longer valid.
fr: Votre clé API n’est plus valide.

note: translators: The placeholder is for showing how much of the process has completed, as a percent. e.g., "Checking for Spam (40%)"
en: Checking for Spam (%1$s%)
fr: Vérification des indésirables (%1$s%)

en: No comment history.
fr: Aucun historique de commentaires.

en: Akismet was unable to recheck this comment.
fr: Akismet n’a pas pu revérifier ce commentaire.

en: Akismet was unable to check this comment but will automatically retry later.
fr: Akismet n’a pas pu vérifier ce commentaire, mais réessayera ultérieurement.

note: translators: The placeholder is a WordPress PHP function name.
en: Comment was caught by %s.
fr: Le commentaire a été attrapé par %s.

en: Akismet is not configured. Please enter an API key.
fr: Akismet n’est pas configuré. Veuillez saisir votre clé d’API.

en: Enter your API key
fr: Saisissez votre clé d’API

en: Akismet could not recheck your comments for spam.
fr: Akismet n’a pas pu revérifier les indésirables de vos commentaires.

en: You don&#8217;t have permission to do that.
fr: Vous n’avez pas l’autorisation d’effectuer cela.

en: Stats response could not be decoded.
fr: Résultat des statistiques indécodable.

en: Currently unable to fetch stats. Please try again.
fr: Impossible de récupérer les statistiques. Veuillez réessayer.

en: API key must be set to fetch stats.
fr: Une clé d’API doit être définie pour récupérer les statistiques.

en: Do not display privacy notice.
fr: Ne pas afficher le message d’information sur la confidentialité.

en: Display a privacy notice under your comment forms.
fr: Afficher un message d’information sur la confidentialité sous vos formulaires de commentaire.

en: Akismet privacy notice
fr: Message d’information sur la confidentialité d’Akismet.

en: Privacy
fr: Confidentialité

note: translators: %s: Akismet privacy URL
en: This site uses Akismet to reduce spam. <a href="%s" target="_blank" rel="nofollow noopener">Learn how your comment data is processed.</a>
fr: Ce site utilise Akismet pour réduire les indésirables. <a href="%s" target="_blank" rel="nofollow noopener">En savoir plus sur la façon dont les données de vos commentaires sont traitées</a>.

en: We collect information about visitors who comment on Sites that use our Akismet Anti-spam service. The information we collect depends on how the User sets up Akismet for the Site, but typically includes the commenter's IP address, user agent, referrer, and Site URL (along with other information directly provided by the commenter such as their name, username, email address, and the comment itself).
fr: Nous récupérons des informations sur les personnes qui commentent sur les sites utilisant la fonctionnalité contre les indésirables d’Akismet. Les informations collectées dépendent de la façon dont Akismet a été paramétré sur le site, et incluent généralement l’adresse IP de la personne ayant laissé un commentaire, l’agent utilisateur, référent, URL du site (ainsi que d’autres informations provenant directement du commentaire comme le nom, identifiant, adresse e-mail, et le commentaire en lui même).

en: Comment discarded.
fr: Commentaire rejeté.

en: This site's API key is hardcoded and cannot be deleted.
fr: La clé d’API de ce site est codée en dur et ne peut pas être supprimée.

en: The value provided is not a valid and registered API key.
fr: La valeur fournie n’est pas une clé d’API valide et enregistrée.

en: This site's API key is hardcoded and cannot be changed via the API.
fr: La clé d’API de ce site est codée en dur et ne peut être modifiée via l’API.

en: The time period for which to retrieve stats. Options: 60-days, 6-months, all
fr: La période sur laquelle les statistiques sont conservées. Options : 60 jours, 6 mois, tous

en: If true, show the number of approved comments beside each comment author in the comments list page.
fr: Si oui, affiche le nombre de commentaires approuvés à côté de chaque auteur de commentaire dans la page de liste de commentaires.

en: If true, Akismet will automatically discard the worst spam automatically rather than putting it in the spam folder.
fr: Si oui, Akismet rejettera automatiquement les pires indésirables plutôt que de les placer dans le dossier des indésirables.

en: A 12-character Akismet API key. Available at akismet.com/account
fr: Une clé API Akismet à 12 caractères. Disponible sur akismet.com/account

en: Your site can&#8217;t connect to the Akismet servers.
fr: Votre site ne peut se connecter aux serveurs d’Akismet.

note: translators: %s is the wp-config.php file
en: An Akismet API key has been defined in the %s file for this site.
fr: Une clé d’API Akismet a été définie dans le fichier %s pour ce site.

en: On this page, you are able to update your Akismet settings and view spam stats.
fr: Sur cette page, vous êtes en mesure de mettre à jour vos réglages Akismet et de voir vos statistiques d’indésirables.

en: Connect with API key
fr: Connectez-vous avec une clé d’API

en: Connect with Jetpack
fr: Connectez-vous avec Jetpack

en: Eliminate spam from your site
fr: Éliminez les indésirables de votre site

en: Set up your Akismet account
fr: Configurez votre compte Akismet

en: Statistics
fr: Statistiques

en: Used by millions, Akismet is quite possibly the best way in the world to <strong>protect your blog from spam</strong>. It keeps your site protected even while you sleep. To get started, just go to <a href="admin.php?page=akismet-key-config">your Akismet Settings page</a> to set up your API key.
fr: Utilisé par des millions d’utilisateurs, Akismet est probablement la meilleure solution au monde pour <strong>protéger votre blog des indésirables</strong>. Il garde votre site protégé même quand vous dormez. Pour commencer, allez sur <a href="admin.php?page=akismet-key-config">votre page de réglages Akismet</a> pour configurer votre clé d’API.

en: Used by millions, Akismet is quite possibly the best way in the world to <strong>protect your blog from spam</strong>. Your site is fully configured and being protected, even while you sleep.
fr: Utilisé par des millions d’utilisateurs, Akismet est probablement la meilleure solution au monde pour <strong>protéger votre blog des indésirables</strong>. Votre site est pleinement configuré et protégé, même quand vous dormez.

note: translators: %s: Number of comments.
en: %s comment was caught as spam. | %s comments were caught as spam.
fr[0]: %s commentaire a été marqué comme indésirable.
fr[1]: %s commentaires ont été marqués comme indésirables.

en: No comments were caught as spam.
fr: Aucun commentaire n’a été marqué comme indésirable.

note: translators: %s: Number of comments.
en: Akismet checked %s comment. | Akismet checked %s comments.
fr[0]: Akismet a vérifié %s commentaire.
fr[1]: Akismet a vérifié %s commentaires.

en: There were no comments to check. Akismet will only check comments awaiting moderation.
fr: Il n’y avait aucun commentaire à vérifier. Akismet ne vérifie que les commentaires en attente de modération.

en: Comment not found.
fr: Commentaire non trouvé.

note: translators: %d: Number of comments.
en: %d comment could not be checked. | %d comments could not be checked.
fr[0]: %d commentaire ne peut pas être vérifié.
fr[1]: %d commentaires ne peuvent pas être vérifiés.

note: translators: %d: Number of comments.
en: %d comment moved to Spam. | %d comments moved to Spam.
fr[0]: %d commentaire déplacé vers les indésirables.
fr[1]: %d commentaires déplacés vers les indésirables.

note: translators: %d: Number of comments.
en: Processed %d comment. | Processed %d comments.
fr[0]: %d commentaire traité.
fr[1]: %d commentaires traités.

note: translators: %d: Comment ID.
en: Comment #%d could not be checked.
fr: Le commentaire #%d ne peut pas être vérifié.

note: translators: %d: Comment ID.
en: Failed to connect to Akismet.
fr: Impossible de se connecter à Akismet.

note: translators: %d: Comment ID.
en: Comment #%d is not spam.
fr: Le commentaire #%d n’est pas indésirable.

note: translators: %d: Comment ID.
en: Comment #%d is spam.
fr: Le commentaire #%d est indésirable.

note: translators: %s: number of false positive spam flagged by Akismet
en: %s false positive | %s false positives
fr[0]: %s faux positif
fr[1]: %s faux positifs

note: translators: %s: number of spam missed by Akismet
en: %s missed spam | %s missed spam
fr[0]: %s indésirable manqué
fr[1]: %s indésirables manqués

en: You don&#8217;t have an Akismet plan.
fr: Vous n’avez pas de plan Akismet.

en: Your Akismet subscription is suspended.
fr: Votre inscription Akismet est suspendue.

en: Your Akismet plan has been cancelled.
fr: Votre plan Akismet a été annulé.

note: translators: %s: Number of minutes.
en: Akismet has saved you %d minute! | Akismet has saved you %d minutes!
fr[0]: Akismet vous a fait gagner %d minute !
fr[1]: Akismet vous a fait gagner %d minutes !

note: translators: %s: Number of hours.
en: Akismet has saved you %d hour! | Akismet has saved you %d hours!
fr[0]: Akismet vous a fait gagner %d heure !
fr[1]: Akismet vous a fait gagner %d heures !

note: translators: %s: Number of days.
en: Akismet has saved you %s day! | Akismet has saved you %s days!
fr[0]: Akismet vous a fait gagner %s jour !
fr[1]: Akismet vous a fait gagner %s jours !

en: Akismet filters out spam, so you can focus on more important things.
fr: Akismet filtre les indésirables, vous pouvez donc vous concentrer sur des choses plus importantes.

note: translators: The placeholder is a URL.
en: The connection to akismet.com could not be established. Please refer to <a class="akismet-external-link" href="%s" target="_blank">our guide about firewalls</a> and check your server configuration.
fr: Impossible d’établir la connexion à akismet.com. Veuillez consulter <a class="akismet-external-link" href="%s" target="_blank">notre guide sur les pare-feu</a> et vérifier la configuration de votre serveur.

en: The API key you entered could not be verified.
fr: La clé d’API que vous avez saisie n’a pas pu être vérifiée.

en: All systems functional.
fr: Tous les systèmes fonctionnent.

en: Enabled.
fr: Activé.

en: Akismet encountered a problem with a previous SSL request and disabled it temporarily. It will begin using SSL for requests again shortly.
fr: Akismet a rencontré un problème avec une requête SSL précédente et l&rsquo;a désactivée momentanément. Il devrait très rapidement recommencé à utiliser le SSL pour les prochaines requêtes.

en: Temporarily disabled.
fr: Temporairement désactivé.

en: Your Web server cannot make SSL requests; contact your Web host and ask them to add support for SSL requests.
fr: Votre serveur web ne peut pas faire de requête SSL&nbsp;; contactez votre hébergeur web et demandez-lui d&rsquo;ajouter la reconnaissance des requêtes SSL.

en: Disabled.
fr: Désactivé.

en: SSL status
fr: Statut SSL

en: This comment was reported as not spam.
fr: Ce commentaire a été rapporté comme acceptable.

en: This comment was reported as spam.
fr: Ce commentaire a été rapporté comme indésirable.

en: Manually enter an API key
fr: Saisissez votre clé d’API manuellement

en: Contact Akismet support
fr: Contacter le support Akismet

en: The key you entered is invalid. Please double-check it.
fr: Votre clé ne semble pas être valide. Veuillez la vérifier.

en: There is a problem with your API key.
fr: Il y a un problème avec votre clé d’API.

note: translators: The placeholder is a URL.
en: Your firewall may be blocking Akismet from connecting to its API. Please contact your host and refer to <a class="akismet-external-link" href="%s" target="_blank">our guide about firewalls</a>
fr: Votre pare-feu bloque peut-être la connexion d’Akismet à son API. Veuillez contacter votre hébergeur et consulter <a class="akismet-external-link" href="%s" target="_blank">notre guide sur les pare-feu</a>

en: Network functions are disabled.
fr: Les fonctionnalités réseau sont désactivées.

note: translators: The placeholder is an error code returned by Akismet.
en: Akismet error code: %s
fr: Code d&#8217;erreur Akismet : %s

en: Some comments have not yet been checked for spam by Akismet. They have been temporarily held for moderation and will automatically be rechecked later.
fr: Certains commentaires n’ont pas encore été vérifiés par Akismet. Ils ont été temporairement mis en modération et seront vérifiés automatiquement plus tard.

en: Akismet has detected a problem.
fr: Akismet a détecté un problème.

en: Change
fr: Changer

en: Upgrade
fr: Mise à jour

en: Active
fr: Activé

en: Missing
fr: Manquant

en: Suspended
fr: Suspendu

en: Cancelled
fr: Annulé

en: Disconnect this account
fr: Déconnecter ce compte

en: Note:
fr: Note :

en: Always put spam in the Spam folder for review.
fr: Toujours mettre les indésirables dans le dossier Indésirables pour vérification.

en: Silently discard the worst and most pervasive spam so I never see it.
fr: Éliminer directement les pires indésirables et les plus répandus pour que je ne les vois jamais.

en: Akismet Anti-spam strictness
fr: Rigueur de l’anti-spam Akismet

en: Accuracy
fr: Exactitude

en: All time
fr: Depuis le début

en: Spam blocked | Spam blocked
fr[0]: Commentaire indésirable bloqué

en: Past six months
fr: Les six derniers mois

note: translators: 1: WordPress documentation URL, 2: Akismet download URL.
en: Please <a href="%1$s">upgrade WordPress</a> to a current version, or <a href="%2$s">downgrade to version 2.4 of the Akismet plugin</a>.
fr: Veuillez passer à la <a href="%1$s">dernière version de WordPress</a> ou <a href="%2$s">revenir à la version 2.4 de l’extension Akismet</a>.

note: translators: 1: Current Akismet version number, 2: Minimum WordPress version number required.
en: Akismet %1$s requires WordPress %2$s or higher.
fr: Akismet %1$s requiert WordPress %2$s ou une version plus récente.

en: Akismet cleared this comment during an automatic retry.
fr: Akismet a validé ce commentaire suite à une revérification automatique.

en: Akismet caught this comment as spam during an automatic retry.
fr: Akismet a revérifié ce commentaire et considéré qu&rsquo;il s&rsquo;agit d&rsquo;un indésirable.

note: translators: The placeholder is a username.
en: %s reported this comment as not spam.
fr: %s a rapporté ce commentaire comme acceptable.

note: translators: The placeholder is a username.
en: %s reported this comment as spam.
fr: %s a rapporté ce commentaire comme indésirable.

note: translators: %1$s is a username; %2$s is a short string (like 'spam' or 'approved') denoting the new comment status.
en: %1$s changed the comment status to %2$s.
fr: %1$s a changé l&rsquo;état du commentaire en %2$s.

note: translators: The placeholder is an error response returned by the API server.
en: Akismet was unable to check this comment (response: %s) but will automatically retry later.
fr: Akismet a été incapable de revérifier ce commentaire (réponse : %s) mais réessayera automatiquement plus tard.

en: Akismet cleared this comment.
fr: Akismet a validé ce commentaire.

note: translators: The placeholder is a short string (like 'spam' or 'approved') denoting the new comment status.
en: Comment status was changed to %s
fr: L&rsquo;état du commentaire a été changé en %s

en: Akismet caught this comment as spam.
fr: Akismet a marqué ce commentaire comme indésirable.

note: translators: The placeholder is the number of pieces of spam blocked by Akismet.
en: <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong> | <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong>
fr[0]: <strong class="count">%1$s indésirable</strong> bloqué par <strong>Akismet</strong>
fr[1]: <strong class="count">%1$s indésirables</strong> bloqués par <strong>Akismet</strong>

en: Title:
fr: Titre :

en: Spam Blocked
fr: Indésirable bloqué

en: Display the number of spam comments Akismet has caught
fr: Affiche le nombre de commentaires indésirables repérés par Akismet

en: Akismet Widget
fr: Widget Akismet

en: Cleaning up spam takes time.
fr: Nettoyer les commentaires indésirables prend du temps.

note: translators: The Akismet configuration page URL.
en: Please check your <a href="%s">Akismet configuration</a> and contact your web host if problems persist.
fr: Veuillez vérifier votre <a href="%s">configuration Akismet</a> et contacter votre hébergeur si le problème persiste.

note: translators: The placeholder is an amount of time, like "7 seconds" or "3 days" returned by the function human_time_diff().
en: %s ago
fr: il y a %s

note: translators: %s: Number of comments.
en: %s approved | %s approved
fr[0]: %s approuvé
fr[1]: %s approuvés

en: History
fr: Historique

en: View comment history
fr: Voir l&rsquo;historique du commentaire

note: translators: %s: Username.
en: Un-spammed by %s
fr: Marqué comme légitime par %s

note: translators: %s: Username.
en: Flagged as spam by %s
fr: Marqué comme indésirable par %s

en: Cleared by Akismet
fr: Validé par Akismet

en: Flagged as spam by Akismet
fr: Marqué comme indésirable par Akismet

en: Awaiting spam check
fr: En attente de vérification

note: translators: The placeholder is an error response returned by the API server.
en: Akismet was unable to recheck this comment (response: %s).
fr: Akismet a été incapable de revérifier ce commentaire (réponse : %s).

en: Akismet re-checked and cleared this comment.
fr: Akismet a revérifié et validé ce commentaire.

en: Akismet re-checked and caught this comment as spam.
fr: Akismet a revérifié et marqué ce commentaire comme indésirable.

en: Check for Spam
fr: Vérifier les commentaires indésirables

note: translators: %s: Comments page URL.
en: There&#8217;s nothing in your <a href='%s'>spam queue</a> at the moment.
fr: Il n’y a rien dans votre <a href='%s'>file d’attente d’indésirables</a> pour le moment.

note: translators: 1: Number of comments, 2: Comments page URL.
en: There&#8217;s <a href="%2$s">%1$s comment</a> in your spam queue right now. | There are <a href="%2$s">%1$s comments</a> in your spam queue right now.
fr[0]: Il y a actuellement <a href="%2$s">%1$s commentaire</a> dans votre file d’indésirables.
fr[1]: Il y a actuellement <a href="%2$s">%1$s commentaires</a> dans votre file d’indésirables.

note: translators: %s: Akismet website URL.
en: <a href="%s">Akismet</a> blocks spam from getting to your blog.
fr: <a href="%s">Akismet</a> a bloqué les commentaires indésirables de votre site.

note: translators: 1: Akismet website URL, 2: Number of spam comments.
en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comment already.  | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comments already.
fr[0]: <a href="%1$s">Akismet</a> a déjà protégé votre site de %2$s commentaire indésirable.
fr[1]: <a href="%1$s">Akismet</a> a déjà protégé votre site de %2$s commentaires indésirables.

note: translators: 1: Akismet website URL, 2: Comments page URL, 3: Number of spam comments.
en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from <a href="%2$s">%3$s spam comment</a>. | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from <a href="%2$s">%3$s spam comments</a>.
fr[0]: <a href="%1$s">Akismet</a> a déjà protégé votre site de <a href="%2$s">%3$s commentaire indésirable</a>.
fr[1]: <a href="%1$s">Akismet</a> a déjà protégé votre site de <a href="%2$s">%3$s commentaires indésirables</a>.

[ctx: comments]
en: Spam
fr: Indésirable

en: Cheatin&#8217; uh?
fr: Une mauvaise manipulation ?

en: Akismet Support
fr: Support d’Askimet

en: Akismet FAQ
fr: FAQ d’Askimet

en: For more information:
fr: Pour plus d’informations :

en: The subscription status - active, cancelled or suspended
fr: L’état de l’abonnement - actif, annulé ou suspendu

en: Status
fr: État

en: The Akismet subscription plan
fr: Les abonnements d’Akismet

en: Subscription Type
fr: Type d’abonnement

en: Account
fr: Compte

en: Choose to either discard the worst spam automatically or to always put all spam in spam folder.
fr: Choisissez d’éliminer directement les indésirables, ou de toujours les mettre dans le dossier Indésirables.

en: Strictness
fr: Sévérité

en: Show the number of approved comments beside each comment author in the comments list page.
fr: Montrer le nombre de commentaires approuvés devant chaque auteur de commentaires dans la page listant les commentaires.

en: Comments
fr: Commentaires

en: Enter/remove an API key.
fr: Saisir/supprimer une clé d’API.

en: API Key
fr: Clé de l’API

en: Akismet Configuration
fr: Configuration Akismet

en: On this page, you are able to view stats on spam filtered on your site.
fr: Sur cette page, vous pouvez voir les statistiques des commentaires indésirables filtrés sur votre site.

en: Akismet Stats
fr: Statistiques Akismet

en: Click the Use this Key button.
fr: Cliquez sur le bouton « Utilisez cette clé ».

en: Copy and paste the API key into the text field.
fr: Copiez et collez la clé d’API dans le champ de texte.

en: If you already have an API key
fr: Si vous avez déjà une clé d’API

en: Enter an API Key
fr: Saisissez une clé d’API

note: translators: %s: a link to the signup page with the text 'Akismet.com'.
en: Sign up for an account on %s to get an API Key.
fr: Créez-vous un compte sur %s pour obtenir une clé d’API.

en: You need to enter an API key to activate the Akismet service on your site.
fr: Vous avez besoin de saisir une clé d’API pour activer le service Akismet sur votre site.

en: New to Akismet
fr: Nouveau avec Akismet

en: On this page, you are able to set up the Akismet plugin.
fr: Sur cette page, vous pouvez configurer l’extension Akismet.

en: Akismet Setup
fr: Configuration d’Askimet

en: Overview
fr: Vue d’ensemble

en: Re-adding...
fr: Rajout en cours...

en: (undo)
fr: (annuler)

en: URL removed
fr: URL supprimée

en: Removing...
fr: Suppression...

en: Remove this URL
fr: Supprimer cette URL

en: Settings
fr: Réglages

en: Comment History
fr: Voir l&rsquo;historique du commentaire
